Čtení je to trochu delší, o to však zajímavější. Pohodlně se posaďte, nalejte si něco dobrého a vydejte se na cestu poznání.
Teprve ve druhé polovině dvacátého století objevili outdooroví nadšenci skvělé izolační vlastnosti peří. Tajemství rostoucí popularity a rozšířeného používání peří je skutečnost, že se jedná o nejúčinnější dostupnou izolaci na světě. Nejlepší peří je z vodních ptáků. Migrující tvorové, kteří při svých toulkách světem urazí stovky kilometrů ve velké nadmořské výšce a při nízké teplotě.
Nejlepší izolační vlastnosti má prachové peří. Jedinečný poměr hmotnosti a izolace. Na světě existuje spousta izolačních řešení, ale tepelně izolační vlastnosti kvalitního peří překonávají všechny přírodní a syntetické produkty známé lidstvu.
Takové vlastnosti neunikly outdoorovému průmyslu a peří se stalo nedílnou součástí kvalitních outdoorových výrobků.
I přes všechny inovace, technologický pokrok a nové lehčí tkaniny s vysokou odolností dnes stále neexistuje syntetická izolace, která by poskytovala parametry podobné těm z husího peří. Je to prostě nepřekonatelné.
Peří je důvod, proč vám můžeme nabídnout produkty, které jsou kombinací nízké váhy a tepelné účinnosti. Jsme také hrdí na to, že můžeme říci, že ve společnosti Cumulus používáme pouze polské eticky získané peří, které je považováno za nejlepší na světě.
Je to vlastně zjednodušení, když řekneme, že prachové peří izoluje, protože způsob, jakým věci fungují, je následující: Díky své struktuře může prachové peří zadržovat hodně vzduchu a je to vzduch, který izoluje uživatele od chladu. Peří je extrémně husté a jeho základní části jsou malá umělecká díla složená z tisíců mikrovláken, která mají komplikovanou strukturu. Když se vzduch zachytí mezi peří, zastaví se jeho proudění a vytvoří se izolační vrstva. Čím menší je pohyb vzduchu, tím lepší je izolace.
LOFT neboli „PLNIVOST“ . Jednotka této hodnoty je CUIN Tento parametr v podstatě popisuje kolik je stejné množství peří schopno vyplnit určitý prostor. Čím vyšší je plnicí síla, tedy větší CUIN, tím více místa bude peří vyplňovat, a zároveň poskytuje lepší izolaci. Pro příklad uveďme, že 100 g peří o plnivosti 700 CUIN vyplní daleko menší prostor než 100g peří 850 CUIN. Z toho vyplývá, že ve výrobku s peřím 850 CUIN budeme potřebovat daleko méně peří při stejné kvalite izolace a výrobek bude tudíž lehčí.
-> Bunda vlevo bude mít stejné parametry jako ta vpravo za podmínky, že má o něco více 700FP peří. Výsledkem však bude větší váha. *
-> Neočekávejte, že peří s vyšším plnicím výkonem zabírá méně místa v komorách než peří s nižším plnicím výkonem. To je běžný, ale mylný předpoklad. Ve skutečnosti platí, že čím lepší prachové peří, tím více místa zabírá a tím lepší jsou jeho izolační vlastnosti. To se týká jak stlačeného, tak uvolněného.
-> Existuje také rozšířený názor, že životnost peří 700 CUIN je větší než životnost s vyšším číslem plnivosti. Neexistují však žádné výzkumné ani vědecké údaje, které by tuto teorii podporovaly.
* téměř stejné, protože vyšší plnicí výkon vyžaduje o něco větší komory, což mírně ovlivňuje hmotnost produktu.
Hustota peří a její prostorový podíl na komoře, kterou vyplňuje, je klíčem k vytvoření optimální vrstvy izolace. Například plnění 500 gramů do spacáku, jehož komory byly navrženy pro 200 gramů, nedává smysl. Péřová náplň bude příliš hustá, extrémní tloušťka jí zabrání získat prostor a optimální hustotu. Totéž je obráceně, konkrétně pokud vezmete velkou komoru a naplníte ji příliš málo peří, výplň by mohla být nesymetrická a hrbolatá, což by vedlo k „chladným místům“ a postupnému snižování izolační účinnosti. Oba parametry tedy musí být správě navržené.
Dalším klíčovým parametrem je poměr prachu k tvrdším pírkům, který je popsán dvěma čísly, např. 94/6. Toto první číslo označuje procento prachového peří (v tomto případě 94%) a druhé představuje procento hrubšího peří a nečistot (6%). Jedná se o peří, které nebylo při výrobě odděleno od peří prachového. Prach zachycuje více vzduchu než tvrdší peří. Čím méně tvrdších pírek, tím lepší kvalita náplně.
Pokud hledáte lehké outdoorové vybavení, zvažte produkty s vysokým plnicím výkonem ( CUIN ). Poskytují větší pohodlí při nízké hmotnosti a umožňují vám jednodušší a rychlejší pohyb.
Měl bych se při nákupu produktů dívat pouze na plnicí sílu?
Ne. Při výběru péřových produktů je také důležité podívat se na množství prachového peří uvnitř - poměr. Toto je další důležitý parametr, na který se můžete podívat, který vám umožní porovnat produkty. Pokud výrobce tyto informace neposkytne, nelze určit, který produkt bude teplejší.
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Výborná komprese a sbalitelnost | Velmi nízká váha | 100% přírodní materiál | Mechanická odolnost |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Prodyšnost | Ekologický výrobek | Hypoalergenní | Odolnost vůči vodě |
----------------------------------------------------------------------------
Peří velmi snadno absorbuje vodu, proto by mělo být co nejvíce chráněno před vlhkostí. Když je peří vlhké, ztrácí izolační vlastnosti.
Hydrofobní prachové peří je řešením tohoto problému. V tomto procesu je peří ošetřeno speciálními impregnačními prostředky. Tím je zajištěna vyšší odolnost proti vlhkosti a rychlejší schnutí.
Hydrofobní prachové peří používané společně s nepromokavou tkaninou výrazně prodlužuje životnost outdoorového vybavení, jako jsou spací pytle nebo bundy. Pokud je to možné, měly by být tyto výrobky stále chráněny před vlhkostí.
Hydrofobní prachové peří vydrží 5 až 6 praní. To nám umožňuje užívat si produkt několik let, protože spací pytle a péřové vybavení se obvykle neperou tak často. Existuje také velký výběr speciálních pracích prostředků, které umožňují zpět získat hydrofobní vlastnosti. Vzhledem k tomu, že se produkt obvykle pere jednou ročně, toto řešení pěkně prodlužuje jeho životnost. Navíc, co ztratilo své hydrofobní vlastnosti, je stále naprosto dobré pro použití v suchých podmínkách. Hydrofobní prachové peří, které používá Cumulus, neobsahuje PFC.
V outdoorovém oblečení se nejčastěji používá izolace syntetická (například Primaloft nebo Climashield) a přírodní prachová peří. Peří je přitom skvělé řešení, když je fyzická námaha mírná a vaše tělo neodpařuje hodně vody (pokud se nadměrně nepotíte), například při čekání na jistícím stanovišti (štandu), při pauze na tůře nebo při rychlé chůzi . Je také skvělé v noci, protože poskytuje extra teplo a ochranu. Protože se vaše tělo při těchto činnostech nezahřívá, zajišťuje oděv potřebnou izolaci. Při spaní potom můžete si použít lehčí spací pytel.
Bohužel nelze říci, jak teplo vám bude v jiném oblečení, protože za tělesnou teplotu je spousta prvků. Mezi nejdůležitější patří, zda je větrno nebo ne, a pokud ano, jak silný je vítr. Je také důležité, zda jste na místě nebo v pohybu, kolik dalších vrstev oblečení máte a jak unavené je vaše tělo.
Péřové oblečení je obecně hodně spolehlivé, co se izolace týče, i když by se mělo v různých podmínkách používat odlišně. Například naše bunda Inverse Jacket, naplněná pouhými 60 gramy prachového peří, bude skvělou volbou jako další vrstva, i když teplota klesne pod - 20 ° C. Při této teplotě může mít i jedna vrstva oblečení a jen 60 gramů prachového peří velký rozdíl. Když se oteplí, řekněme na 5 ° C, může být Inverse vaší primární bundou, kterou si obléknete při kempování nebo odpočinku.
Pokud jde o outdoorové oblečení, jsme velkými fanoušky „systému vrstvení“. Hybridní bundy, které jsou multifunkční, např. nepromokavé s podšívkou nejsou dobrým řešením. Je mnohem lepší zabalit několik různých položek, které hrají různé role. Kombinace vrstev oděvu vám umožňuje flexibilitu při hledání optimálního řešení vhodného pro venkovní povětrnostní podmínky. Péřové oblečení by mělo být hlavní izolační vrstvou. Za sucha se může také stát vnější vrstvou.
Se spacáky je to jednodušší. Péřový spací pytel bude vždy lehčí a kompaktnější než syntetický, takže je lepší volbou. Z tohoto pravidla existuje pouze jedna výjimka: pokud existuje riziko, že se váš spací pytel mohl úplně namočit a jeho sušení bude omezené, a to i několik dní, pak by měl být vaším produktem syntetický spacák. Pokud však stále trváte na péřovém spacím pytli, je dobré použít nepromokavý bivakovací pytel, který může poskytnout určitou ochranu před vodou.
![]() | VĚDA Desítky let výzkumu a dobré vědecké zázemí vedly k vytvoření vynikající kvality. Pozorování a roky vylepšování přinesly skutečné znalosti o chovu nejlepších hus v optimálních podmínkách. |
![]() | PODNEBÍ Polské klima se svými charakteristickými teplými léty a chladnými zimami přispívá k růstu silného stáda, které se pyšní nádherným peřím. Klíčové zde není ani chladné, ani teplé počasí, ale amplituda teplotních změn v průběhu roku |
![]() | PODMÍNKY CHOVU Polské husy mají jedny z nejlepších podmínek chovu, jsou to zvířata ve volném výběhu, která mají stálý přístup k vodě a vzduchu. Takové podmínky jsou tajemstvím jejich silného peří. |
![]() | RESPEKT Polští farmáři nezasahují do přirozeného životního cyklu zvířat. Respektují přírodu s jejími cykly růstu. |
Z tohoto důvodu zůstává polské peří bezkonkurenční. Výrobci z celého světa oceňují jeho kvalitu a při hledání prachových výplní, které se pyšní vysokými výkonnostními parametry, se obracejí na polské dodavatele.
Ve společnosti Cumulus používáme pouze bílé polské husí peří, které má 100% etický původ. Spolupracujeme se dvěma hlavními polskými dodavateli dolů, kteří sbírají peří z menších farem.
Jelikož můžeme sledovat výrobní proces, jsme si jisti, že všechno prachové peří použité v našich produktech splňuje naše ekologické normy, nedochází ke škubání zaživa a jsou dodržovány vysoké standardy dobrých životních podmínek zvířat. Věříme, že pravý outdoorový nadšenec vždy respektuje přírodu. To platí i pro výrobní proces každé položky Cumulus.